HLR01.1N-01K6-N18R0-A-007-NNNU Bosch Rexroth Indramat
MPN: R911318339
No Tariffs On US Orders- Straightforward Pricing: No Rush Fees, No Credit Card Fees
Current response time:
6 Minutes
52 Seconds
HLR Brake Resistor manufactured by Bosch Rexroth Indramat. This resistor has an energy consumption of 109 kWs and a max braking power of 34 kW. This resistor also has a braking power duration of 1.6 kW.
Product Description:
The HLR01.1N-01K6-N18R0-A-007-NNNU breaking resistor allows the frequency converter to break heavy load quickly and efficiently. The excess voltage absorbed by the braking resistor is converted to heat energy, which is then dissipated away from the machine. The HLR01.1N-01K6-N18R0-A-007-NNNU brake resistor consumes about 109 killowats of energy during operation. The resistor's braking power has a duration of about 1.6 kilowatts and an on-time of 3.3 seconds. The breaking power also has a time cycle of 120 seconds. The maximum breaking power of the brake resistor can reach about 34 kilowatts. The resistance of the braking resistor is about 18 ohm. The resistor is the most significant component the brake uses to absolve excess voltage from the frequency converter.