EFC3600-0K75-3P4-MDA-7P-NNNN Bosch Rexroth Indramat
MPN: R912003763
No Tariffs On US Orders
  • Rated 4.6 (36 total ratings)
  • Straightforward Pricing: No Rush Fees, No Credit Card Fees
In-Stock, Ships 3-5 Days
Current response time:
4 Minutes 5 Seconds
Preparing your secure checkout page...
The EFC3600-0K75-3P4-MDA-7P-NNNN Frequency Converter is manufactured by Rexroth Indramat Bosch. The unit is equipped with 0.75kW of Continuous power, 480V connection voltage, and a Modbus Communication module.
Quote Request Form:
Warranty
Wake Industrial Warranty
To contact sales for pricing and lead time:
Payment Methods
Visa
Mastercard
AmEx
Wire Transfer
Shipping Methods
DHL
UPS
FedEx
Freight
Our Credentials
Cary Chamber
DUNS Registered
SAM Registered
BBB Accredited
Product Description:
EFC3600-0K75-3P4-MDA-7P-NNNN is a frequency converter that is manufactured by the Rexroth Bosch Group. It provides you with high efficiency and smooth speed control. It is also easy to install, run, commission, and maintain. The frequency controller features a standard design, a general line, and 3 enhanced V/f control. It comes in a standard option, inverts 750W power, and runs on a three-phase power source. Its main connecting voltage is 400 V and features ModBus as its main communication module. Other crucial features include a display design with a potentiometer, an IP 20 protection category, and a seven-segment display.
The EFC3600-0K75-3P4-MDA-7P-NNNN is to be mounted vertically, and the space of 150mm should be left between the frequency converter and the cabinet. Parallel mounting is achievable since it lacks side ventilation. The air inside the cover and cabinet should be dust and condensation free. Leave ample ventilation space to avoid overheating of the converter. Its operating panel consists of two major parts, the display, and the keys. Some of the keys include run, stop, set, and increase and decrease buttons. There are also three LED indicators. Run, which indicates the frequency converter is running, FWD, which means forward rotation direction, and REV indicating rotation direction is reversed.
Communication Module
Modbus
Connection Voltage
480V
Continuous Power
0.75kW