EFC3600-1K50-3P4-MDA-7P-NNNN Bosch Rexroth Indramat
MPN: R912003764
No Tariffs On US Orders- Straightforward Pricing: No Rush Fees, No Credit Card Fees
Current response time:
6 Minutes
41 Seconds
The EFC3600-1K50-3P4-MDA-7P-NNNN Frequency Converter is manufactured by Rexroth Indramat Bosch. The unit is equipped with 1.5kW of Continuous power, 480V connection voltage, and a Modbus Communication module.
Product Description:
It features a general line, standard design, and comes in a standard option. It is perfect for 3Ph motors that feature enhanced V/f control. The protection category in the EFC3600-1K50-3P4-MDA-7P-NNNN is IP20. It weighs about 1.52kg and measures 95mm (W) x 133mm (D) x 196mm (H) and converts 3 phase frequency of 400 V. this Rexroth frequency converter is ideal for industrial areas since it meets the class CE of Electromagnetic Compatibility (EMC). Its display features a seven-segment display that comes with a potentiometer. The removable operating panel consists of the display and the keys. The keys are used to program the converter while the display shows the operation state. There are also three LED indicators, namely, RUN, FWD, and REV.
Mount the EFC3600-1K50-3P4-MDA-7P-NNNN vertically to provide ample cooling. Also, ensure a space of 150mm is left above and below the frequency converter. The transport ambient conditions include a temperature range of -25 to 70 degrees while operating and storage temperature ranges between -25 and 55 degrees. A humidity of 5 to 95% should be observed in both scenarios. The main accessory that comes with the EFC3600-1K50-3P4-MDA-7P-NNNN is the brake resistor. You can get this Rexroth frequency converter from Wake Industrial. A one year warranty is provided for your peace of mind.