DKC02.3-040-7-FW Bosch Rexroth Indramat
MPN: R911279427
No Tariffs On US Orders- Straightforward Pricing: No Rush Fees, No Credit Card Fees
Current response time:
3 Minutes
41 Seconds
The DKC02.3-040-7-FW is a high-performance AC drive controller manufactured by Bosch Rexroth Indramat. This unit features standard firmware. The current rating of the device is 40 A. The DKC02.3-040-7-FW drive controller features multiple communication interfaces: RS232/485, Analog, and a DKC02.3-LK-SCK02 option card for SERCOS interface.
Product Description:
The dkc02.3-040-7-fw model is from the DKC series manufactured by Bosch Rexroth. The model has a current rating of 40 A. The DC bus nominal voltage for the drive controller is 700 VDC. While the input frequency of the model is 50 to 60 Hz, the maximum output frequency is estimated to be 333.3 Hz.
The DKC2.3 drive controller has a protection class of IP20. The first number represents protection against dust while the second number represents protection against liquids. The input number of phases is equal to the output number of phases which is 3. During installation, Bosch Rexroth recommends that you leave a distance of about 50 mm on the bottom and top of this device and other devices. The unit?s short circuit current rating (symmetrical ampere) stands at 5000 W. The model must be stored within a temperature range of -20 to +80 degree centigrade. The model?s firmware contains advanced features. The firmware for the drive controller must be ordered separately. The model must be installed and operated by a trained professional in order to get the best output. The DKC2.3 drive controllers branch protection fuse is 2 and the appropriate field-wiring material is 60/750 C class 1 of copper wire or another equivalent.
Frequently Asked Questions about DKC02.3-040-7-FW:
Q: What is the current rating for the DKC02.3-040-7-FW model?
A: The DKC02.3-040-7-FW model has a current rating of 40 A. This allows it to handle substantial loads efficiently.
Q: What is the DC bus nominal voltage for the DKC02.3-040-7-FW drive controller?
A: The DC bus nominal voltage for the DKC02.3-040-7-FW is 700 VDC. This ensures stable performance under varying conditions.