HMS01.1N-W0110-A-07-NNNN-AA Bosch Rexroth Indramat
MPN: R911326675
No Tariffs On US Orders
  • Rated 4.6 (19 total ratings)
  • Straightforward Pricing: No Rush Fees, No Credit Card Fees
Available, Ships in 1-2 weeks
Preparing your secure checkout page...
The HMS01.1N-W0110-A-07-NNNN-AA Drive Controller is manufactured by Rexrtoh Indramat Bosch. This drive controller is Not Equipped with a power supply and has an Internal Air Blower cooling mode. The maximum current of this drive controller is 110 A and the nominal current is DC 700 V.
Quote Request Form:
Warranty
Wake Industrial Warranty
To contact sales for pricing and lead time:
Payment Methods
Visa
Mastercard
AmEx
Wire Transfer
Shipping Methods
DHL
UPS
FedEx
Freight
Our Credentials
Cary Chamber
DUNS Registered
SAM Registered
BBB Accredited
Product Description:
The HMS01.1N-W0110-A-07-NNNN-AA power supply unit comes in the standard design of Indradrives. The Power supply model comes with the integrated blower for the flow of inside and outside air in the control cabin to cool down the system for effective operation. The unit must be installed in the closed housing or control cabinet. The installation altitude for the unit is a maximum of 1000 meters above sea level. The supply unit has a current of 20A as per UL ratings. It has a 24V rated input voltage along with a +/-20% tolerance. The system requires a 0-1000Hz frequency. The unit output voltage is 3*AC 0-500V.it has 34W rated power consumption with multiple drives, holding brake, and control section of the motors. It has a rated current of 80A and 68.5A output current. The supply unit has 700V DC bus voltage and 640W of power dissipation concerning continuous current and DC power bus.
The HMS01.1N-W0110-A-07-NNNN-AA comes with the standard UL 508C and has the pollution degree class 2. The ambient temperature for the unit is 40°C and the nominal derated value of 55°C. The permissible ambient installation is 1000 meters above sea level and can be installed in close housing. The installation torque for the unit must be maintained between 0 to 5Nm and require a 1mm connection cable. It has the protection category of IP20 and a total weight id 65 kg. This unit can be shipped globally with a one-year warranty period from Wake Industrial.
Cooling Mode
Internal Air Blower
Maximum Current
110 A
Nominal Current
DC 700 V