HMS01.1N-W0020-A-07-NNNN Bosch Rexroth Indramat
MPN: R911295323
No Tariffs On US Orders- Straightforward Pricing: No Rush Fees, No Credit Card Fees
The HMS01.1N-W0020-A-07-NNNN from Rexroth Indramat is a single-axis inverter. It features a 20 A maximum current rating and operates at a nominal DC bus voltage of 700 V DC.
Product Description:
Operating at a maximum temperature of 40 degrees C, the HMS01.1N-W0020-A-07-NNNN consumes a maximum current of 20 A. The single-axis inverter has a nominal bus voltage of 700 V DC for further security. The motor power (A1, A2, A3) terminals ensure secure power transfer, while additional connectors enhance versatility. The inverter operates with an internal cooling system that uses integrated air circulation to maintain optimal performance. A UL-listed and CSA-certified inverter, the Rexroth Indramat can withstand a maximum short circuit current of 42,000 A rms. Copper Class 1 field wiring is necessary for the single-axis inverter that can accommodate motor connections with cable cross-sections ranging from 1 mm^2 to 4 mm^2. The recommended cables are IndraDyn and IndraDrive that are specifically designed for optimal performance with the inverter.
This HMS01.1N-W0020-A-07-NNNN single-axis inverter supports a 0 to 1,000 Hz output frequency and requires 24 V as input voltage. This inverter is ideal for control conditions thanks to its IP20 classification. The single-axis inverter weighs 5.27 kg and is equipped with safety features to prevent accidental contact. The controller has a simple design that focuses on being easy to use with a clean and modern appearance. The HMS01.1N-W0020-A-07-NNNN single-axis inverter is not intended for use in low-voltage networks supplying public residential areas due to interference risks. We ship worldwide and provide a replacement warranty of one year on all of our products.
Click here for common HMS Indra Drive M fault codes.
Frequently Asked Questions about HMS01.1N-W0020-A-07-NNNN:
Q: What is the maximum current rating of HMS01.1N-W0020-A-07-NNNN?
A: The HMS01.1N-W0020-A-07-NNNN has a maximum current rating of 20 A. This allows stable power transfer for motor control applications.