DKC14.3-200-7-FW Bosch Rexroth Indramat
MPN: R911310560
No Tariffs On US Orders- Straightforward Pricing: No Rush Fees, No Credit Card Fees
Current response time:
3 Minutes
18 Seconds
Product Description:
The DKC series offered by Bosch Rexroth comprises of modern drive control units with cutting edge technology to offer high degree of reliability and control. The DKC14.3-200-7-FW is engineered to produce 200A of of current during rated operation. The DKC control unit belongs to the EcoSeries product group offered by Rexroth Indramat. The DKC14.3 drive controller is designed to offer IP20 degree of protection which makes it safe against extrinsic objects up to 12mm. The ‘0’ in represents no protection against liquids i.e. water. The rated control input voltage for this control unit is 24V with rated input voltage, power in range of 200 – 240 V. The manufacturer recommends using this module in the ambient conditions specified in the user manual that comes along the package. A control cabinet may be used to maintain the temperature in range of 0 to +45 degree oC.
Frequently Asked Questions about DKC14.3-200-7-FW:
Q: What is the degree of protection offered by the DKC14.3-200-7-FW drive controller?
A: The DKC14.3-200-7-FW drive controller is designed to offer IP20 degree of protection, making it safe against extrinsic objects up to 12mm, but it provides no protection against liquids such as water (denoted by '0').